مجله آنلاین مگ باز
فورک بیت کوین

فورک در ارزهای دیجیتال به چه معناست؟

فورک اشاره به واگرایی در Blockchain میکند که میتواند موقتی یا دائمی باشد. به زبان ساده فورک زمانی اتفاق میفتد که بلاکچین به دو شاخه تقسیم شود. این اتفاق میتواند ناشی از تغییر الگوریتم یا نرم افزار جهت تسهیل و حل مشکلات Mining باشد. فورک دو نوع Hard,Soft دارد.

هارد فورک

در این نوع فورک، واگرایی دائمی از ورژن قبلی بلاکچین انجام میشود. گره هایی که نسخه قبلی را اجرا میکنند توسط نسخه جدید پذیرفته نمیشوند. هر تراکنشی در بستر زنجیره جدید(فورک شده) انجام میشود، برای زنجیره قدیمی معتبر نخواهد بود. همه گره ها و Miner ها جهت حضور در زنجیره فورک شده جدید، میبایست نرم افزارها و پروتکل های خود را به آخرین نسخه به روز نمایند. بنابرین یک مسیر تابع پروتکلها و قوانین بلاکچین جدید خواهد بود و مسیر قبلی همانند قبل، به مسیر خود ادامه خواهد داد. هارد فورک معمولا با حمایت اکثریت جامعه Miner ها(۹۰ تا ۹۵ درصد) توسط توسعه دهنده زنجیره صورت میپذیرد. مانند بيت كوين كش كه يك هارد فورک موفقيت آميز بيت كوين بود.

سافت فورک

در این نوع فورک، نرم افزارهای پروتکل جدید درعین حال که با قوانین جدید پذیرفته میشود با پروتکلهای قبلی نیز سازگار خواهد بود. تراکنش جدید بشرطی میتواند در زنجیره جدید اضافه شود که واریز کننده و دریافت کننده و Miner ها نوع تراکنش جدید را متوجه شوند و در صورتی تراکنش جدید را قبول میکنند که تابع قوانین جدید باشد وگرنه Reject میشود.

منبع: quora.com

Add comment

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.