مجله آنلاین مگ باز
مشکلات خانواده

۵ مشکل رایج در هر خانواده و راه حل آن

در هر خانواده ای مشکلاتی وجود دارد اما متاسفانه برخی از آنها نمیتوانند در این شرایط زندگی کنند و در عین حال ارتباطشان را حفظ کنند. در نتیجه ناامید میشوند و شکست میخورند؛ برای فائق آمدن بر این مشکلات، اولین راه حل شناسایی نوع مشکل است.

توهین و عیب جویی

قدرت کلمات بسیار زیادند و مادامی که در صحبت هایتان از لغاتی با بار منفی استفاده میکنید میان خود و خانواده تان شکاف ایجاد خواهید کرد. بنابراین مدت ها زمان میبرد که ذهن فرد مقابل از توهین های شما پاک شود. شاید دلخوری های پیش آمده در روابط با عذرخواهی بخشیده شوند. اما آثار آن ناراحتی روی افراد باقی میماند؛ بنابراین مراقب باشید که از چه لغاتی استفاده میکنید و در خاطر داشته باشید اعضای خانواده تنها افرادی هستند که همیشه شما را حمایت میکنند.
سعی کنید از کلماتی استفاده کنید که روابط بین شما را محکم تر میکند. در خانواده، افراد علاقه دارند با کسانی معاشرت کنند که از آنها انرژی مثبت میگیرند. در نتیجه، انتقاد از افراد باید همراه خیرخواهی و به شکلی سازنده باشد و به عیب جویی تبدیل نشود.

بد گویی

دعوا در خانواده

اگر با کسی مشکلی دارید، بهترین راه حل این است که مستقیما با او صحبت کنید؛ نه اینکه پشت سر او شایعات بی اساس بگویید. البته لازم نیست حتما جلوی جمع دلخوری تان را حل کنید؛ بلکه سعی کنید در خفا و زمانی که با یکدیگر تنها هستید مشکلات را حل کنید. در این مواقع، تن صدا به بهتر یا بدتر شدن روابط بسیار کمک میکند؛ بنابراین هیچوقت پشت سر افراد خانواده بدگویی نکنید. اگر در خانواده فردی با شما دردل کرده، به هیچ وجه آن را برای دیگری بیان نکنید؛ زیرا این حرف ها محرمانه اند.

دروغ به اعضای خانواده

اگر با خانواده خود صادق نیستید، پس با چه کسی هستید؟ برخی دروغ ها باعث ایجاد بحران های جبران ناپذیری میشوند. بهترین راه حل این است که اگر کار اشتباهی انجام داده اید، آن را بپذیرید و در صدد رفع آن باشید؛ بنابراین به جای اینکه دروغ بگویید حقیقت را عنوان کنید و مسئولیت تان را با دروغ گفتن سنگین نکنید؛ زیرا گفتن دروغی مصلحتی میتواند به ادامه دادن دروغ های دیگر بینجامد. دروغ گویی میتواند تبدیل به عادت شود و سبب آزرده خاطر شدن اطرافیانتان شود.

نپذیرفتن تفاوت ها

مشکلات خانواده

در بسیاری موارد، خواهر و برادر ها اختلافات و تفاوت های بسیاری با یکدیگر دارند؛ هر چند همه تحت تربیت یکسان پدر و مادر خود بوده اند. درست است که شما عضو یک خانواده هستید؛ اما این موضوع دلیل نمیشود که خط مشی، نگرش و شیوه زندگی شما مشابه یکدیگر باشد. در حقیقت، عشق در زندگی حرف اول را میزند؛ اما اگر نتوانید این مولفه را دریابید در زندگی شکست میخورید. بنابراین سعی کنید افراد را همان طور که هستند بپذیرید و تلاش نکنید عقاید و افکار آنها را تغییر دهید. فقط در این حالت است که میتوانید بین خودتان، عشق و صمیمیت برقرار کنید.

نبخشیدن

هیچ کس کامل نیست. گاهی اوقات عبارت 《مرا ببخش》 آنچنان سبب آرامش در زندگی میشود که حد ندارد. چنین کلماتی همانند التیامی هستند که روی زخم میگذارید تا باعث استحکام روابط شوند.
در زندگی سعی کنید روحیه گذشت داشته باشید و خطاهای افراد را نادیده بگیرید؛ زیرا با کمی بخشش میتوانید فضایی آکنده از صمیمیت و دوستی ایجاد کنید.
بنابراین هر زمان که با خطا و اشتباه دیگران روبه رو شدید آن ها را ببخشید تا میان شما عشق و محبت جاری شود و کانون خانواده تان گرم گردد. هیچ یک از افراد خانواده نباید باعث دلخوری یکدیگر شوند؛ بنابراین با صدای بلند با یکدیگر صحبت نکنید تا بنیان خانواده تان همیشه سرشار از صلح و آرامش باشد.

Add comment

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.