مجله آنلاین مگ باز
دستگاه هوازی

مقایسه دستگاه‎های هوازی در باشگاه بدنسازی

تمرین هوازی آن هم بعد از کار با وزنه یکی از بخش های تمرینی است که اغلب به کیفیت انجام آن توجه نشده و یا بعضی از انجام آن صرف نظر میکنند.

به طور کلی انجام تمرین هوازی با مدت زمان طولانی و حرکت یکنواخت و تکراری در گذر زمان کنار گذاشته شده و یا از کیفیت انجام آن کم میشود.

بهتر است به جای روشن کردن تردمیل و قدم زدن طولانی با دیگر دستگاه های هوازی بیشتر آشنا شده و با استفاده از روش های تمرینی کوتاه اما پرفشار نتیجه بهتری بدست آورید.
همه ی دستگاه های هوازی شامل اسکی فضایی یا الپتیکال، دوچرخه سالنی، تردمیل، روئینگ، استپ، پله و… به یک اندازه تاثیرگذار نبوده و هر کدام در هر بخش شدت و ضعف دارند.

در این مقاله سعی میکنیم با بیان توضیحاتی راجب به هر یک از این ابزارها نقاط ضعف و قدرت هر یک را شرح دهیم.

تردمیل

 تردمیل

تاثیر گذاری: الف

دسترسی: الف

عملکرد: الف
حرکت روی تردمیل هم راستا با نوع حرکتی است که بدن تمایل به انجام آن دارد و استفاده از آن بسیار ساده است.دکمه start را بزنید، سرعت و شیب را تنظیم کرده و شروع کنید.برای کسب بهترین نتیجه هدفون را از دستگاه جدا کنید و دست ها را از دستگیره ها رها کرده و شروع به دویدن کنید.سعی کنید یک تمرین واقعی مانند انجام دو یا پیاده روی در پیست را انجام دهید با گرفتن دستگیره های تردمیل فشار بالاتنه به این بخش از دستگاه منتقل شده و حرکت آسان تر میشود.اگر به دنبال کسب بهترین نتیجه از زمان انجام تمرین هوازی هستید دستگیره ها را رها کرده و سعی کنید با به چالش کشیدن تمامی بخش های بدن حرکت کنید.

 

پله

دستگاه پله بدنسازی

تاثیر گذاری: الف

دسترسی: الف

عملکرد: الف
دستگاه پله قالبا مورد توجه اکثر ورزش دوستان قرار میگیرد.چه تمرینی میتواند تاثیرگذارتر از بالاتر رفتن تعداد نامعینی از پله های تمام نشدنی باشد؟ راه رفتن روی پله اگر به شیوه اینتروال انجام شود بهترین نتیجه گیری را به همراه خواهد آورد.سعی کنید وزنه بالاتنه را روی دستگیره ها منعطف نکنید و با رعایت فرم ایستادن صحیح از پله ها بالا بروید.با تکیه کردن به دسته ها اگرچه همچنان تمرین به خوبی در حال انجام است اما ناخودآگاه از شدت تمرین کاسته و کالری کمتری میسوزانید، علاوه بر آن عدم رعایت فرم صحیح حرکت باعث اعمال فشار نامناسب به دیگر نواحی بدن میشود.

 

اسکیرج یا روئینگ ایستاده

روئینگ ایستاده

تاثیر گذاری: ب

دسترسی: ج

عملکرد: د
اسکیرج که ظاهری شبیه دستگاه روئینگ دارد باعث اعمال فشار و فعالیت بر قسمت فوقانی بدن میشود.برای اینکه بتوانید در حین انجام حرکت پایین تنه را هم درگیر کنید سعی کنید روی پوزیشن اسکوات بایستید.اگر در باشگاهی اسکیرج دیدید بدانید با استفاده از این وسیله میتوانید در مدت زمان کوتاهی ضربان قلبتان را بالا ببرید.نکته ای که در مورد کار با اسکیرج اهمیت دارد، این است که نحوه انجام فعالیت با این دستگاه دامنه حرکت خاص خود را دارد که ممکن است تا به حال تجربه نکرده باشید.

 

روئینگ

روئینگ

تاثیر گذاری: الف

دسترسی: ب

عملکرد: ب
همه باشگاه ها مجهز به این دستگاه نیستند.اما به هر حال روئینگ یکی از تاثیر گذارترین ابزارهای تمرین هوازی است.ماشین روئینگ بر تمامی قسمت های بدن با دامنه حرکتی گسترده که اتفاقا چالش برانگیز هم است، تاثیر ایجاد میکند.
۱۰ دقیقه تمرین اینتروال با روئینگ میتواند کالری چشمگیری بسوزاند.بزرگترین ضعف ماشین روئینگ این است که کیفیت پایین در حرکت تاثیرگذاری آن را محدود میکند.بالا آوردن دسته روئینگ از بالای سر هیچ تاثیری جز تعجب تماشاچی ندارد.بنابراین نوع نشستن و کشش دسته روئینگ هنگام انجام حرکت را مورد برسی قرار داده تا از نحوه صحیح انجام آن اطمینان حاصل کنید. روئینگ در واقع کل بدن را درگیر میکند و با شبیه سازی پارو زدن حقیقی باعث بهبود هماهنگی ، سرعت، قدرت و توان میشود.این نوع حرکت فشاری به مفاصل وارد نکرده و برای افرادی که از درد مفاصل رنج میبرند گذینه خوبی به شمار میرود.

 

دوچرخه ایردین

دوچرخه ایردین

تاثیر گذاری: الف

دسترسی: ب

عملکرد: ب
اگرچه ظاهر این دوچرخه نشان میدهد که انگار یک راست از دهه هشتاد آمده، اما به دلیل دامنه حرکتی با مقاومت بالایی که ارائه میدهد درجه الف را برایش تایین کرد.تمرین اینتروال به صورت انجام تمرین ۳۰ ثانیه ای پرشدت با دنبال کردن یک دقیقه تمرین کم فشار با ایردین بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

 

نردبان جیکوب

نردبان جیکوب

تاثیر گذاری: ب

دسترسی: ب

عملکرد: ج
این ابزار هوازی کمتر در باشگاه های سراسر کشود مورد استفاده قرار گرفته و سخت ترین بخش کار با این دستگاه نوع حرکتی نا متعارف آن است.وقتی به خوبی پوزیشن صحیح قرار گرفتن بر این دستگاه و شبوه تاثیر گذاری آن را فرار گرفتید میتوانید یک تمرین فول بادی خوب و با کیفیت را انجام دهید.نکته منفی در مورد این دستگاه هوازی هم همین بوده که در اکثریت باشگاه های ورزشی موجود نیست.

 

اسکی فضایی یا الپتیکال

الپتیکال

تاثیر گذاری: د

دسترسی: الف

عملکرد: الف
احتمالا اغلب شنیده اید که الپتیکال نیز مانند تردمیل مفید است اما مشکلی که وجود دارد این است که وضعیت بدن روی الپتیکال در حالت و نرمال قرار نگرفته و جهت حرکت متفاوتی انجام میشود.طول غیر قابل تغییر دستگیره و پدال ها هم باعث میشود افراد کوتاه قد در استفاده از آن دچار مشکل شوند.اگر نوع ایستادن افراد بر روی الپتیکال را مورد توجه قرار داده باشید اغلب دامنه حرکتی لازم در بدن اتفاق نمی افتد.میتوان گفت افراد غالبا به منظور انتخاب دستگاه ورزشی آسان تر به سراغ الپتیکال میروند.اگر میخواهید نتیجه گیری لازم از این دستگاه را داشته باشید حتما به نوع ایستادن بر روی آن دقت کرده و تمرین را با شدت لازم انجام دهید.

 

ARC ترینر

ARC ترینر

تاثیر گذاری: ج

دسترسی: د

عملکرد: ب
دقیقا نمیدانیم منطق پشت ساخت این دستگاه چه چیزط بوده است! این وسیله باعث ایجاد دامنه حرکتی مخالف در بدن شده که برای افراد کوتاه قد یا بلند قد مناسب نیست.اگرچه این دستگاه نیز در باشگاه های ورزشی کمیاب است ، اما اگر در باشگاهی مجهز به این دستگاه تمرین میکنید الویت تمرین با دیگر ابزارهای هوازی خواهد بود.

 

دوچرخه اسپینینگ

دوچرخه اسپینینگ

تاثیر گذاری: الف

دسترسی: ب

عملکرد: الف
شاید دوچرخه اسپینینگ جذابیت ایردین را نداشته باشد، اما انتخاب بسیار مناسب برای تمرین هوازی خواهد بود.یک تمرین با کیفیت با اینتروال های پر شدت را انجام داده و یا در کلاس های گروهی اسپینینگ شرکت کنید.اگر تجربه زیادی در انجام اسپینینگ نداشته اید، مراقب باشید که نشستن مدت زمان طولانی روی صندلی مخصوص این نوع دوچرخه ممکن است در روز بعد از تمرین باعث ایجاد درد شدیدی شود.دوچرخه های اسپینینگ به تقویت قدرت و توان بدن در زندگی روزمره کمک خواهند کرد.این ابزار بر خلاف دیگر دوچرخه های باشگاهی شبیه دوچرخه واقعی است و دامنه حرکتی مشابه آن ارائه میدهد. طی رکاب زدن با دوچرخه اسپینینگ با شبیه سازی محیط تپه و کوه پوزیشن فرد هنگام انجام تمرین تغییر کرده و باعث اعمال فشار در دامنه های حرکتی متفاوت و به کار گیری کلیه عضلات بدن میشود.تغییر پوزیشن بر روی دستها، ایستادن و یا نشستن روی زین دوچرخه هم مانند دوچرخه واقعی انجام میشود.جالب است بدانید پدال این نوع از دوچرخه ها طوری تعبیه شده که میتواتد عضلات همسترینگ و جلوپا را به خوبی درگیر کند.

 

دوچرخه ثابت

دوچرخه ثابت

تاثیر گذاری: د

دسترسی: الف

عملکرد: ب
با قرار گرفتن بالاتنه، پهلو و حتی نشیمنگاه در حالت استراحت در واقع این نوع دوچرخه تنها باعث حرکت پاها میشود.اگر به دنبال صندلی راحت هستید که بر روی آن نشسته مطالعه کنید یا فیلم ببینید این وسیله حسابی به دردتان میخورد.در مقایسه دوچرخه های باشگاهی با تکیه گاه و بدون تکیه گاه میتوان گفت دامنه حرکتی پایین تنه در هر دو مورد تقریبا یکسان است.اما دوچرخه هایی که تکیه گاه دارند بار اضافی کمتری بر رباط های پشتی اعمال میکند و از این نظر گذینه خوبی برای افرادی است که از زانو درد رنج میبرند و یا افرادی که در شرایطی بوده که اعمال فشار زیاد برایشان مناسب نیست.اگر میخواهید مقاومت را بیشتر کرده و تمرین با کیفیت تری را انجام دهید تغییر پوزیشن نشستن بهتر جواب میدهد.در هر صورت باید بدانید از آنجایی که هنگام تمرین با این دوپرخه میان تنه در وضعیت استراحت قرار دارد کالری کمتری نسبت به دوچرخه های بدون تکیه گاه میسوزانید.

 

ویو Woodway Curve

 

ویو هوازی

لازم نیست مانند تردمیل روی آن بدوید.ویو وود ابزار بدون موتور بوده که با فعالیت شما حرکت میکند.قرار نیست مانند تردمیل پاها در مسیر معینی حرکت کنند، بنابراین میتوانید سریع تر حرکت کنید.حالت خمیدگی صفحه دستگاه باعث میشود که تصور کنید تمام مدت بر بلندا میدوید و عضلات پایین تنه با هر قدم مجبور به حرکت سنگین تر میشوند، بنابراین باعث میشود فرد حداقل ۳۰ درصد بیش از تردمیل انرژی مصرف کند.۱۵ ثانیه با آخرین توان بدوید و ۱۵ ثانیه استراحت کنید.عضلات سینه را بالا نگه داشته شکم تان را سفت نگه دارید.۴۰ دور این اینتروال را انجام دهید.

 

نتیجه گیری بهترین دستگاه هوازی

طیف مطالعه انجام شده در ژورنال دارویی آمریکا که تعداد بسیاری از ماشین های تمرین هوازی سالنی را مورد برسی قرار داد، محققین دریافتند راه رفتن بر روی تردمیل بیشترین میزان صرف انرژی و فشار هوازی را نسبت به دیگر دستگاه های هوازی ایجاد میکند.محققین همچنین دریافتند مصرف انرژی هنگام راه رفتن و یا دویدن بر روی تردمیل حدود ۴۰ درصد بیشتر از استفاده از دوچرخه است.تردمیل و ماشین روئینگ تنها دستگاه هایی هستند که باعث مصرف بیشینه اکسیژن Vo2 max جهت بهبود توان قبلی تنفسی میشوند.محققین دانشگاه ایرلند همچنین دریافتند تردمیل و روئینگ بهترین میزان مصرف انرژی را نسبت به دوچرخه ایجاد میکنند.
حالا که اطلاعات لازم در مورد ابزار های مختلف ورزش هوازی را بدست آوردید میتوانید بهتر در مورد انتخاب ورزش هوازی تان تصمیم گیری کنید.یک هفته بر روی هر یک از دستگاه ها تمرین کنید و ببینید کدامیک برایتان موثر تر خواهد بود.توجه کنید که گزارشات درج شده بر روی صفحه نمایشگر این دستگاه ها تقریبی بوده و اگر سن، جنسیت و وزن بدن در نظر گرفته نشده اعدادی عمومی و کاملا تقریبی است.میزان مصرف انرژی و تاثیر گذاری هر یک از دستگاه ها بسته به عادات تمرینی و نوع انجام حرکت اعم از گرفتن دستگیره ها، طریقه ایستادن و اینگونه موارد که قبلا به آن اشاره شده متفاوت است.

 

منبع: مجله Men’s Health june 2017

Add comment

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.