مجله آنلاین مگ باز
فناوری

۱۰ فناوری برتر نوظهور

مجمع جهانی اقتصاد لیستی از ۱۰ فناوری نوظهور تهیه کرده که زندگی ما را تغییر خواهند داد. این لیست شامل نانوحسگرهایی است که در بدن انسان به گردش در خواهند آمد، باتری‌هایی که قادر خواهند بود انرژی لازم برای کل یک شهر را تأمین کنند و همچنین هوش مصنوعی آگاه به شرایط اجتماعی که می‌تواند امور مالی و سلامت ما را پیگیری کند. بر اساس نظر مجمع جهانی اقتصاد، این چشم‌انداز، چندان هم دور از دسترس نیست و این فناوری‌ها به زودی تأثیرات عمیق و شگرفی بر زندگی ما خواهند گذاشت.
برنارد مِیِرسون، رئیس شورای مجمع جهانی اقتصاد که لیست ۱۰ فناوری نوظهور سال ۲۰۱۶ را تهیه کرده است، گفت: «شناخت عمیق از چشم‌انداز فناوری‌های نوظهور برای آگاهی از پیشرفت‌هایی که می‌توانند دنیای ما را به طور اساسی دگرگون کنند، حیاتی است. داشتن این آگاهی ما را در ارزیابی تخصصی و به‌موقع در جهت آماده شدن برای این محرک‌های تغییر توانمند می‌کند». او همچنین افزود: «جامعه جهانی باید متحد شوند و روی اصول مشترکی که برای جامعه سودمند باشد به توافق برسند تا مخاطرات این فناوری‌ها کاهش یابد».
مجمع جهانی اقتصاد یک سازمان غیرانتفاعی است که مرکز آن در سوئیس قرار دارد. تمرکز این سازمان بر پیشرفت وضع جهان از طریق همکاری بخش‌های عمومی و خصوصی است. میرسون که مدیر ارشد نوآوری شرکت IBM نیز هست، در بیانیه‌ای گفت که یکی از شاخصه‌های اصلی برای انتخاب شدن یک فناوری در بین ۱۰ فناوری برتر نوظهور سال، این است که باید در مرحله به‌کارگیری باشد.
بعضی از فناوری‌ها، مثل خودروهای بدون راننده، تا به حال در مرحله توسعه بوده‌اند و حالا در نقطه‌ای هستند که «تأثیرشان به طور معناداری احساس می‌شود».

در ادامه، لیست ۱۰ فناوری برتر نوظهور سال ۲۰۱۶ از نظر مجمع جهانی اقتصاد را خواهید دید:

۱- نانوحسگرها و اینترنت اشیای نانو
مجمع جهانی اقتصاد پیش‌بینی می‌کند که تا سال ۲۰۲۰ حدود ۳۰ میلیارد دستگاه به اینترنت اشیا متصل خواهند شد و اینترنت اشیا تبدیل می‌شود به یکی از هیجان‌انگیزترین عرصه‌های فناوری. گزارش مجمع خاطرنشان می‌کند که نانوحسگرها احتمالاً در گستره وسیعی، از بدن انسان گرفته تا اثاث خانه، کاربرد خواهند داشت و در صنایعی مانند معماری، کشاورزی، خدمات بهداشت و درمان و داروسازی استفاده خواهند شد.

نانوحسگر

۲- باتری‌های نسل جدید
این فناوری می‌تواند کلید پیشرفت فوق‌العاده‌ای در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر باشد. باتری‌های مبتنی بر سدیم، آلومینیوم و روی، در کنار راه‌حل‌های پیشرفته ذخیره‌سازی انرژی، می‌توانند شبکه‌های کوچک را برای تأمین انرژی پاک یک روستا یا شهر کوچک، توانمند کنند.

۳- Blockchain
این فناوری، یک دفتر کل برای ثبت همه تراکنش‌های بیت‌کوینی است که تا به حال انجام شده است. مجمع جهانی اقتصاد گزارش داده است که این دفتر کل به مرور «امکان تغییر اساسی شیوه کار بازارها و دولت‌ها» را خواهد داشت. این پروژه فقط در سال گذشته یک میلیارد دلار سرمایه‌گذاری جذب کرده است.

۴- مواد دوبُعدی
در حالی که امروزه چاپ سه‌بُعدی توجه زیادی به خود جلب کرده است، مجمع جهانی اقتصاد معتقد است موادی مثل گرافین که فقط از یک لایه اتم تشکیل شده‌اند، می‌توانند در محصولاتی مانند فیلترهای هوا و آب، فناوری‌های پوشیدنی و باتری‌ها استفاده شوند.

۵- خودرو بدون راننده
امروزه در حوزه‌ی توسعه و تست جاده‌ای خودروهای بدون راننده، گوگل پیشتاز میدان است و این امیدواری رو به افزایش است که روزی سالمندان بتوانند با این خودروها رانندگی کنند. مجمع همچنین به ظرفیت‌های این فناوری برای نجات جان افراد، پیشگیری از آلودگی هوا و بهبود شرایط اقتصادی اشاره کرده است.

خودرو بدون راننده

۶- اندام روی تراشه
پژوهشگران مدل‌هایی از اندام‌های انسان را «به اندازه یک کارت حافظه» تولید کرده‌اند. مجمع جهانی اقتصاد معتقد است این کار می‌تواند «انقلابی در پژوهش‌های پزشکی و دارویی به وجود آورد». این اندام‌های مینیاتوری را می‌توان برای مطالعه رفتارهای بیولوژیکی به کار گرفت، به شیوه‌ای که قبلاً امکان‌پذیر نبوده است.

۷- سلولهای خورشیدی پروسکایت
مواد پروسکایت، نوعی از مواد معدنی و سرامیکی با یک ساختار کریستالی خاص هستند. این مواد مزایای بیشتری نسبت به سلول‌های خورشیدی سیلیکونی که در گذشته استفاده می‌شد، دارند. بر اساس گزارش فوق، این مواد آسان‌تر تهیه می‌شوند و در تولید برق نیز کاراتر هستند. این‌ها همه مزایای بزرگی هستند برای صنعتی که سعی دارد انرژی پاک تجدیدپذیر تولید کند.

۸- اکوسیستم هوش مصنوعی باز
حجم عظیم داده‌های در دسترس، در کنار جدیدترین الگوریتم‌ها برای پردازش زبان طبیعی و آگاهی اجتماعی، به توسعه دستیاران دیجیتال هوشمندی انجامیده است که می‌توانند به کاربران برای پیگیری امور مالی و سلامتیشان کمک کنند.

۹- اُپتوژنتیک
اُپتوژنتیک توانایی استفاده از نور برای کنترل سلول‌ها در بافت‌های زنده است. گزارش مجمع اشاره می‌کند که دانشمندان همیشه برای تعامل با عصب‌های مغز، از نور و رنگ استفاده کرده‌اند. با این حال، به کمک پیشرفت‌های اخیر می‌توان نور ارتباطی را به لایه‌های عمیق‌تری از بافت زنده مغز فرستاد. این امر می‌تواند نویددهنده درمان‌های نوین برای اختلالات مغزی باشد.

۱۰- مهندسی سوخت‌وساز سیستم‌ها
به دلیل مشکلات زیست‌محیطی و محدودیت منابع سوخت‌های فسیلی، دانشمندان همواره تلاش کرده‌اند که از منابع تجدیدپذیری مثل گیاهان، به تولید سوخت، مواد شیمیایی و مواد مورد نیاز دیگر بپردازند. مجمع جهانی اقتصاد معتقد است که با استفاده از گیاهان، می‌توان این محصولات را آسان‌تر و با قیمت کمتری تولید کرد.

هرچند تحلیلگران صنعت ممکن است به موارد خاصی در این لیست ایراد بگیرند، اما بیشتر آن‌ها این لیست را یک مجموعه‌ی کامل از فناوری‌های نوظهور پیشتاز می‌دانند. دَن اولدز، تحلیلگر گروه مشاوران گابریل، گفت: «کسی نمی‌تواند حدس بزند که کدام فناوری‌ها در آینده تغییردهنده بازی خواهند بود». او افزود: «علاوه بر این، هنوز خیل عظیمی از فناوری‌های جدید و مهم را می‌توان دید که در مسیر توسعه هستند. بنابراین، من فکر می‌کنم مجمع جهانی اقتصاد کار بسیار مهمی کرده که با غربالگری فناوری‌های نوظهور، فقط ۱۰ فناوری برتر را در لیست خود جای داده است».
اولدز همچنین این سؤال را مطرح کرد که آیا یک فناوری مانند اندام روی تراشه به مرحله‌ای رسیده است که بتوانیم بگویم در نقطه اوج خود قرار دارد یا نه؟ او گفت: «من شاید معتقد باشم که تعدادی از انتخاب‌های این لیست، مثل اندام روی تراشه، هنوز از نقطه اوج فاصله زیادی دارند، در حالی که فناوری‌های دیگری مانند خودروهای بدون راننده، خیلی به نقطه بازدهی نزدیک‌ترند». او افزود: «همچنین این لیست، بنا به ضرورت، بسیار کلی است، زیرا کارشناسان مجمع بیش از آن که به محصولات ساختارشکن خاصی بپردازند، زمینه‌های پژوهش و پیشرفت‌ها را مورد توجه قرار می‌دهند. با در نظر داشتن این موضوع، به نظر نمی‌رسد که هیچ مورد مهمی را در لیست از قلم انداخته باشند».
جف کاگان که یک تحلیلگر صنعتی مستقل است، این لیست را جالب توجه خواند اما در عین حال پرسید این فناوری‌ها را چه زمانی می‌توان در دنیای واقعی عملاً به کار گرفت؟ او گفت: «سؤال واقعی این است که در آینده‌ی پیش رو، آیا هیچ‌کدام از این موارد، پیشتاز دنیای فناوری خواهد بود؟» وی ادامه داد: «من فکر می‌کنم اگر نه بیشترشان، اما خیلی از این ایده‌ها در بهترین حالت تا سال‌های متمادی، همچنان در مرحله‌ی توسعه باقی خواهند ماند». او افزود: «به هر حال، نکته اصلی این است که همه جهان در حال گذار است».
هوش مصنوعی به عنوان یکی از جذاب‌ترین فناوری‌های نوظهور شناخته می‌شود. پاتریک مورهِد، تحلیلگر موسسه بینش و استراتژی مور، گفت: «این فناوری توانایی تغییر دادن تقریباً هر مؤلفه‌ای از زندگی ما را دارد؛ از حمل‌ونقل و آموزش گرفته تا مدیریت کارامد شهرها و خدمات پیشرفته بهداشتی و درمانی». او همچنین گفت غافلگیر شده است که واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR) در این لیست جایی نداشته‌اند.
مورهد گفت: «این دو مورد باید در لیست باشند، زیرا این فناوری‌ها مدل تعامل کاملاً جدیدی را برای دستگاه‌های رایانشی معرفی می‌کنند». او افزود: «اکنون واقعیت افزوده و واقعیت مجازی در نقطه اوج خودشان هستند، و ما دقیقاً می‌دانیم که در حال حاضر چه کاری باید انجام دهیم. آنچه که نباید انجام دهیم، تحقیق بیشتر برای کشف گام‌های بعدی در مرحله توسعه است».
اِزرا گاتیل، تحلیلگر مؤسسه پژوهش‌های کسب‌وکار فناوری، اظهار داشت که درباره هوش مصنوعی هیجان‌زده است، اما به طور خاص مشتاق است ببیند که وسایل نقلیه بدون راننده در سال‌های آینده چگونه مسیر توسعه را طی می‌کنند و به کجا می‌رسند. او اضافه کرد: «من از ظهور وسایل نقلیه بدون راننده خیلی خوشحالم، چون الان ۶۶ سالم است و اگر روزی آن‌قدر پیر شوم که نتوانم رانندگی کنم، این وسیله می‌تواند خیلی به کارم بیاید. این خودروهای بدون راننده همین حالا در خیابان‌های پالو آلتو (کالیفرنیا) در رفت و آمدند. به نظر می‌آید این اتفاق بسیار زودتر از حد تصور خواهد افتاد؛ یعنی چیزی در حدود پنج تا ده سال آینده، استفاده از این خودروها فراگیر خواهد شد. Uber را بدون راننده تصور کنید!»

منبع:nashrafa.ir

Add comment

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.