مجله آنلاین مگ باز
اینترنت نسل5

هموارسازی مسیرهای اینترنت فوق سریع نسل پنج

کمیسیون فدرال ارتباطات آمریکا (FCC) قصد دارد در آینده مجوز به‌کارگیری طیف فرکانس‌بالا را برای اینترنت موبایل نسل پنج، که هنوز به صورت عمومی عرضه نشده است، صادر نماید. این اقدام با این هدف صورت می‌پذیرد که اتصالات بی‌سیم فوق‌سریع در اختیار کاربران آمریکایی قرار گیرد.
به گفته تام ویلر، رئیس FCC، این کمیسیون در نشست ۱۴ جولای به رأی‌گیری در خصوص طرحی پیشنهادی خواهد پرداخت که اجازه می‌دهد طیفی ۱۴ گیگاهرتزی از امواج فرکانس‌بالا برای کاربردهای بی‌سیم بدون گواهی استفاده شوند. او جزئیات زیادی درباره این طرح ارائه نکرد، اما توضیح داد: «ما از همان فرمولی استفاده خواهیم کرد که قبلاً امتحانش را پس داده است و آمریکا را به پیشتاز جهان در زمینه اتصالات نسل چهار تبدیل کرده است. این فرمول بسیار ساده است: در آزاد کردن طیف امواج پیشتاز جهان باشید، رقابت‌طلبی مبتنی بر نوآوری را تشویق کنید و از آن حمایت نمایید، و در مسیر توسعه فناوری‌ها مانع‌تراشی یا دخالت نکنید».
ویلر با اشاره به این مطلب که اگر کمیسیون FCC با این طرح پیشنهادی موافقت کند، آمریکا اولین کشوری خواهد بود که طیف امواج فرکانس‌بالا را برای شبکه‌ها و کاربردهای نسل پنج آزاد کرده است، افزود: «این موضوع از آن جهت اهمیت بالایی دارد که در صورت پذیرش این طرح، شرکت‌های آمریکایی اولین شرکت‌هایی خواهند بود که به این عرصه قدم خواهند گذاشت».
به عقیده مردیت آت‌ول بِیکر، رئیس و مدیرعامل گروه تجارت موبایل CTIA، نیز بسیار مهم است که آمریکا در عرصه استقرار فناوری نسل پنج پیشگام باشد. او در یادداشتی اینترنتی گفته است: «این استاندارد جدید ارتباطات موبایل، می‌تواند تقریباً همه چیز را با سرعتی ۱۰ برابر سرعت‌های امروزی به اینترنت متصل کند و شمار دستگاه‌های مورد پشتیبانی، از جمله اینترنت اشیا (IoT)، نیز به ۱۰۰ برابر تعداد کنونی خواهد رسید. وابستگی خانه‌ها و شهرها به اتصالات شبکه حتی بیش از پیش خواهد شد که سبب کاهش مصرف انرژی و بهبود خدمات شهری خواهد گشت. شبکه‌های ارتباطات موبایل فوق‌سریع همچنین ارائه خدمات سلامت بر روی دستگاه موبایل، قابلیت پیشگیری از تصادف خودروها، و فرصت‌های تحصیلی جدید با بهره‌گیری از فناوری‌های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده را ممکن می‌سازند».

5g
ویلر در ادامه سخنانش توضیح داد: «شرکت‌های آمریکایی همین الان هم در حال آماده‌سازی برای خدمات نسل پنج هستند و شرکت‌های AT&T و ورایزون برای راه‌اندازی نسخه‌های آزمایشی در سال ۲۰۱۷ برنامه‌ریزی کرده‌اند. احتمالاً اولین سرویس تجاری تا سال حدود ۲۰۲۰ آماده‌ی کار خواهد بود».
او در پایان سخنانش در رابطه با ارتباطات نسل پنج گفت: «من سخت‌افزار و ثابت‌افزار ساخته‌شده برای فناوری نسل پنج را دیده‌ام؛ این فناوری هم‌اکنون نیز موجود است. با این حال، باید بدانیم که فناوری نسل پنج پیوسته در حال تکامل و پیشرفت خواهد بود. اگر تصور کنیم که فناوری نسل پنج شبیه یک عکس، همواره ثابت و بدون تغییر است، کاملاً در اشتباه خواهیم بود. این فناوری بیشتر به یک ویدئو شباهت دارد که هر لحظه تصویر جدیدی را نمایش می‌دهد و هر تصویر، تکامل‌یافته‌ی تصویر قبلی است».
طرفداران فناوری نسل پنج می‌گویند این فناوری به هزاران کاربر اجازه می‌دهد تا به صورت همزمان از سرعت دانلود ده‌ها مگابیت بر ثانیه برخوردار باشند یا برای گروهی کوچک‌تر سرعت یک گیگابیت بر ثانیه را فراهم خواهد کرد. این فناوری همچنین پوشش بهتری نسبت به شبکه‌های بی‌سیم نسل چهار فعلی خواهد داشت. به گفته ویلر، به خاطر پیشرفت‌های فناوری در عرصه رایانش و ساخت آنتن‌ها، فناوری نسل پنج خواهد توانست از قابلیت‌های فراوان طیف امواج فرکانس‌بالا که اکنون بدون کاربرد هستند، استفاده نماید.

Add comment

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.