مجله آنلاین مگ باز

بهره مندی همه کاربران از ارتباطات صوتی رمز گذاری شده

ارتباطات صوتی رمزگذاری‌شده و امن، فناوری جدیدی نیست. کارکنان ارتش و دیگر کاربران دولتی، طی سالیان طولانی از این قابلیت برخوردار بوده‌اند. در نمایشگاه سِبیت دو سال پیش، شرکت SecuSmart اولین ارتباطات امن گوشی همراه را بر روی محصولات شرکت بلک‌بِری ارائه کرد. از آن زمان تا کنون، بازار چنین ارتباطات رمزگذاری‌شده‌ای توسعه یافته است، اما این فناوری همیشه فقط در اختیار کاربران دولتی بوده است.
اما اکنون این محدودیت از بین رفته است. دو شرکت اروپایی، ارتباطات امن گوشی همراه را برای استفاده‌ی عموم عرضه کرده‌اند و در نمایشگاه سبیت امسال به نمایش گذاشته‌اند. یکی از این شرکت‌ها SecuSmart است. این شرکت آلمانی که پیش از این یکی از شرکای شرکت بلک‌بری محسوب می‌شد، اکنون پای خود را فراتر گذاشته است و ارتباطات صوتی امن را برای اندروید و iOS نیز ارائه کرده است. همچنین، در سه‌ماهه‌ی دوم امسال دستگاه‌های بلک‌بری ۱۰ نیز تحت پشتیبانی قرار خواهند گرفت.
در حال حاضر در انگلستان، برنامه کاربردی رمزگذاری SecuSmart به واسطه‌ی شرکت وُدافون در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد. اما طبق گفته هانس کریستف کوئل، مدیرعامل شرکت SecuSmart، این برنامه و سرویس‌های مرتبط با آن به زودی در ایالات متحده قابل استفاده خواهند بود. سابقاً محصولات رمزگذاری این شرکت، برای انجام دادن عملیات رمزگذاری به یک کارت حافظه‌ی میکرو (micro SD card) احتیاج داشتند، اما اکنون این کارت فقط برای سطوحی از امنیت که مورد نیاز سازمان‌های دولتی است، الزامی خواهد بود.
شرکت SecuSmart در حال تثبیت جایگاه برنامه کاربردی تماس تلفنی امن در میان افراد مشهور، سیاستمداران و مدیران کسب‌وکار است. به این منظور، SecuSmart می‌بایست شیوه‌ای را در پیش بگیرد که در آن، وجود کارت رمزگذاری الزامی نباشد و در عوض، عملیات را از طریق نرم‌افزار انجام دهد.
خود این برنامه در فروشگاه‌های برنامه‌ی کاربردی اندروید و iOS قابل‌دسترس است، اما برای صدور صورتحساب به اتصال ودافون نیاز است. همچنین شرکت SecuSmart برای فراهم آوردن رمزگذاری مبتنی بر تراشه روی گوشی‌های همراه و تبلت‌های سامسونگ، با شرکت‌های سامسونگ و بلک‌بری همکاری می‌کند.
در این میان، شرکت GSMK نیز CryptoPhone را معرفی کرده است که اکنون در ایالات متحده و اروپا قابل استفاده است. سه نسخه از CryptoPhone وجود دارد؛ یکی از این نسخه‌ها بر روی گوشی‌های همراه اندروید اجرا می‌شود، دیگری بر روی گوشی‌های همراه با قابلیت‌های پایین‌تر و سومین نسخه بر روی تلفن‌های رومیزی. برخلاف گوشی‌های شرکت SecuSmart، شرکت GSMK از راه‌حل افزودن تراشه داخلی استفاده نمی‌کند بلکه خود، ثابت‌افزار گوشی همراه را تغییر داده و اصلاح می‌نماید.
نرم‌افزار CryptoPhone چند ویژگی چشمگیر را به گوشی‌های هوشمندی که بر روی آن‌ها نصب می‌شود می‌افزاید؛ از جمله واحد تشخیص نفوذ که در صورت مشکوک شدن به یک فایل و به منظور جلوگیری از آلوده شدن دستگاه به بدافزارهای احتمالی، به صورت خودکار گوشی را ریبوت می‌کند.
CryptoPhone از روشی مشابه روش ۲۵۶ بیتی رمزگذاری ارتباطات صوتی، برای رمزگذاری پیام‌ها نیز استفاده می‌کند. این گوشی‌ها دارای سیستم‌عاملی قدرتمند و امن، یک فایروال، حافظه‌ی رمزگذاری‌شده و پروفایل‌های امنیتی با قابلیت پیکربندی هستند.
اگر سیستم امنیتی بر روی این گوشی‌ها فعال شده باشد، می‌تواند تشخیص دهد که چه هنگام گوشی به سایت‌های جعلی متصل می‌شود و یا مورد ردیابی قرار می‌گیرد. در حال حاضر نرم‌افزار CryptoPhone بر روی گوشی‌های اندرویدیِ سامسونگ و موتورولا قابل اجرا است، اما نسخه‌ی مخصوص گوشی‌های ویندوزی هنوز در حال توسعه است.
CryptoPhone همچنین یک برنامه کاربردی رمزگذاری ساخته است که تماس تلفنی امن را برای اندروید، iOS و به زودی بر روی گوشی‌های تحت ویندوز فراهم می‌کند. این برنامه توسط اپراتورهای بی‌سیم اروپا به‌ویژه تی‌موبایل قابل دسترس است.
هرچند بی‌یُرن راپ، مدیرعامل شرکت GSMK، پیش‌تر اظهار کرده بود که ارتباطات صوتی امن از طریق برنامه کاربردی تا سال ۲۰۱۵ در ایالات متحده قابل دسترس خواهد بود، اما هنوز اعلام نشده است که این سرویس در ایالات متحده توسط کدام اپراتورها عرضه خواهد شد. وی تصریح کرده بود که این سرویس اکنون با هزینه‌ی ۲۰ تا ۵۰ یورو در ماه توسط تی‌موبایل عرضه می‌شود.
مصاحبه‌هایی که با شرکت‌های مختلف در نمایشگاه سِبیت انجام شد نشان داد که اکنون تقاضا برای ارتباطات صوتی امن خیلی فراتر از قدرت روشی است که در گذشته مورد استفاده قرار می‌گرفت. امروزه توانایی محاسبات بالا و حافظه‌ی قابل‌دسترسی که درگوشی‌های هوشمند وجود دارد رمزگذاری توسط نرم‌افزار و بدون احتیاج به کارت حافظه امکان‌پذیر کرده است.
یکی از موضوعاتی که در مصاحبه با مسئولان اجرایی شرکت‌های SecuSmart و GSMK خیلی مهم به نظر می‌رسید این بود که مشتریان آن‌ها خیلی بیشتر از قبل، در رابطه با نیازهای امنیتی و همچنین مخاطرات ناشی از نفوذ آگاهی دارند.
در این مصاحبه‌ها، به شنود مکالمات تلفنی خانواده‌ی سلطنتی انگلستان به عنوان موضوع اصلی اشاره شد. همچنین فاش شدن مکالمات و عکس‌های تعدادی از افراد مشهور باعث شده است تا حتی کسانی که به دنبال استفاده از گوشی‌های بسیار امن نبوده‌اند، به فکر استفاده از آن‌ها بیفتند.
تقاضا برای رمزگذاری‌های قوی‌تر در حال افزایش است. SecuSmart که مدتی است به تملیک بلک‌بری درآمده است، نسخه‌هایی از روش رمزگذاری از طریق کارت حافظه میکرو را برای گوشی‌های هوشمند سامسونگ ارائه کرده است که قبلاً تنها برای دستگاه‌های بلک‌بری ۱۰ قابل دسترس بود. همانند نسخه‌ی بلک‌بری، سیستم امنیتی سامسونگ نیز از تمام فرایندهای دستگاه، که شامل ارتباطات صوتی هم می‌شود، محافظت می‌کند.
خدمات حفاظتی سامسونگ فقط برای گوشی‌های همراه نیست. در نمایشگاه سبیت، شرکت SecuSmart یک تبلت گلکسی مجهز به تراشه‌ی SecuSmart را نیز، که تمام محتویات تبلت را رمزگذاری می‌کند، به نمایش گذاشت. این تبلت اکنون در بازار موجود است و به قیمت تقریبی ۲۵۰۰ دلار، که حدوداً برابر با قیمت دیگر محصولات شرکت سامسونگ است، به فروش می‌رسد.
تردیدی نیست که دیگر فروشندگان اروپایی نیز محصولات مشابهی را طی چند ماه آینده به بازار عرضه خواهند کرد؛ چراکه به جز راه‌حل شرکت SecuSmart، راه‌حل‌های متعدد دیگری نیز برای رمزگذاری ارتباطات صوتی طی تبلیغات شرکت‌های مختلف در نمایشگاه سِبیت معرفی شد.
طبق اظهارات شرکت‌ها، تولید چنین محصولاتی در واقع واکنشی مستقیم به جاسوسی‌های آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) و دیگر سازمان‌های دولتی است. شایان‌ذکر است که این نرم‌افزارها علاوه بر اروپا در ایالات متحده نیز به بازار عرضه شده‌اند.
پس از سخنرانی گلن گرینوالد درباره‌ی اسناد فاش‌شده توسط ادوارد اسنودن، یکی از کارشناسان بیان داشت که با تولید محصولات امنیتی در اروپا، به راحتی می‌توان قوانین وضع شده توسط دولت آمریکا را نادیده گرفت؛ قوانینی که می‌گویند هر راه‌حل رمزگذاری باید دارای یک دریچه‌ی مخفی باشد تا دولت آمریکا بتواند در هنگام نیاز به سادگی بر ارتباطات و مکالمات نظارت داشته باشد. فارغ از درست یا غلط بودن این امر، آنچه واضح است این است که هرچند موضع دولت آمریکا در قبال مسائل امنیتی تا به حال نتیجه‌ی سودمندی در بر نداشته است، اما لااقل موجب شده است تا صنعت امنیت داده‌ها در اروپا پیشرفت کند.

منبع:nashrafa.ir

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.