مجله آنلاین مگ باز

تشخیص حرکات دست بدون نیاز به لمس صفحه نمایش

حسگرهای تشخیص مجاورت جدید شرکت STMicro در گوشی‌های تلفن همراه می‌تواند با استفاده از لیزر مادون قرمز، فاصله‌هایی در حدود یک یا دو سانتیمتر را اندازه‌گیری کند. طبق گفته نمایندگان شرکت STMicro در کنگره جهانی موبایل، این مؤلفه می‌تواند با شناسایی هشت حرکت ساده دست، گوشی‌های هوشمند نسل‌های آتی را برای پاسخ‌گویی به دستورات بدون‌لمس پیچیده‌تر آماده کند.
حسگرهای تشخیص مجاورت فعلی شامل یک سنسور هستند که تشخیص می‌دهد چه زمانی پرتو نور مادون قرمز LED، از یک شیء نزدیک منعکس شده‌اند. در حالی که از شدت نور منعکس‌شده می‌توان اطلاعاتی در مورد مجاورت شیء به دست آورد، شدت انعکاس می‌تواند تحت تأثیر رنگ یا جنس سطح نیز باشد. این حسگرها معمولاً در کنار خروجی صدا یا دوربین جلویی گوشی قرار دارند.
نرم‌افزاری که به صورت آزمایشی بر روی یک دستگاه همراه اجرا می‌شد، نشان داد که یک حسگر معمولی به اشیای موجود در فاصله تقریبی ۵ سانتیمتر شدیداً واکنش نشان می‌دهد، اما به ندرت به اشیایی با فاصله بیشتر حساس است. برنامه کاربردی مشابه در دستگاهی با حسگر جدید نیز به تناسب تا فاصله‌ای حدود ۵۰ سانتی‌متر به اشیا واکنش نشان می‌دهد.
هروا گروتارد، نماینده STMicro، گفت که دقت حسگر جدید بسیار بالاتر است؛ چرا که زمان رفت و برگشت فوتون‌های منفرد منتشرشده توسط لیزر مادون قرمز و بازتاب آن را روی حسگری که شامل یک دیود SPAD است، محاسبه می‌کند. او در توضیح این که این مؤلفه دقیقاً چگونه زمان رفت و برگشت فوتون را می‌سنجد به گفتن این جمله اکتفا کرد که این کار با انجام محاسبات آماری روی تعدادی از نتایج به‌دست‌آمده در گذشته انجام شده است. وی افزود، مصرف برق حسگرهای جدید به اندازه همین حسگرهای موجود با دقت پایین است.
همکار او جوسلین لئوپنشان داد که چگونه این حسگر می‌تواند بین حرکات تمایز قائل شود. تکان دادن یک دست در نزدیک صفحه نمایش دستگاه همراه و سپس عقب کشیدن سریع دست، یک برنامه کاربردی را فعال می‌کند که علامتی با مفهوم «تپ» را نشان می‌دهد. با انجام همان حرکت دو بار پی‌درپی علامتی با مفهوم «دابل‌تپ» ظاهر می‌شود. با عبور دست از یک طرف صفحه نمایش به طرف دیگر، با فاصله حدود ۱۰ یا ۲۰ سانتی‌متر و در مقابل صفحه، علامت «سوایپ» ظاهر می‌شود، در حالی که همان حرکت از یک سمت به سمت دیگر و به عقب «دابل‌سوایپ» را نشان می‌دهد. باید توجه داشت که این حسگر نمی‌تواند بین حرکات چپ‌به‌راست و راست‌به‌چپ تمایز قائل شود.
لئوپ همچنین نشان داد که چگونه یک برنامه کاربردی می‌تواند یک سوایپ با چهارانگشت را از یک سوایپ با یک انگشت تشخیص دهد. همچنین، می‌تواند نوسان در فاصله را زمانی که دو انگشت به شکل حرف V در مقابل سنسور باز شده‌اند را باز شناسد. او گفت در کل این برنامه کاربردی می‌تواند بین هشت حرکت دست تمایز قائل شود. طبق پیشنهاد لئوپ، حسگر جدید حتی می‌تواند برای کمک به فوکوس خودکار دوربین‌های دستگاه‌های همراه در حالت ماکرو استفاده شود.
گروتارد به مزایای ظاهری این حسگر برای تولیدکنندگان دستگاه‌های همراه نیز اشاره کرد. برای کار گذاشتن حسگرهای فعلی، دو روزنه ناخوشایند در جلوی گوشی مورد نیاز است؛ یکی برای نور تابیده‌شده از LED و دیگری برای بازگشت نور به سنسور. طبق گفته گروتارد، در حسگر جدید پرتو لیزر مادون قرمز بسیار باریک‌تر و SPAD بسیار حساس‌تر است. به این ترتیب، روزنه‌ها می‌توانند بسیار کوچک‌تر شوند و لیزر و سنسور را می‌توان به اندازه‌ای کوچک ‌ساخت که در صورت دلخواه در پشت خروجی صدای دستگاه همراه پنهان شوند. نمونه‌هایی از این مؤلفه در حال حاضر در دسترس هستند و به گفته گروتارد اولین دستگاه‌هایی که از این حسگرها استفاده می‌کنند در ماه مه به بازار خواهند آمد.

Add comment

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.